Jak zlikwidować szkodę

W23934435_miele osób traktuje oględziny auta po kolizji jako jeszcze jedną uciążliwą formalność i stratę czasu. Niesłusznie, bowiem w procesie likwidacji szkody są one etapem kluczowym. Wtedy właśnie ustalany jest rozmiar szkody, a w konsekwencji także i wysokość odszkodowania.
Co więcej, staranne, rzetelne i fachowe przeprowadzenie oględzin ma bardzo ważne znaczenie nie tylko ze względów finansowych, lecz także dla szybkości likwidacji szkody. Jeśli bowiem podczas oględzin pominięte zostaną jakieś uszkodzenia pojazdu, to trzeba będzie wzywać fachowca od likwidacji szkód jeszcze raz, a to ze zrozumiałych względów wydłuży czas od zgłoszenia szkody do wypłaty. Kiedy podejrzewamy, że oprócz nadwozia uszkodzeniu uległy np. elementy układu jezdnego, to na pewno należy umówić się na oględziny auta w warsztacie, w którym będzie możliwość podniesienia go na podnośniku itd., a nie na ulicy, gdzie można tylko obejrzeć karoserię.
Uciążliwości związane z oględzinami pojazdu można zminimalizować jeszcze przed zakupem polisy, czyli na etapie wyboru ubezpieczyciela.

Sprawdź, zanim jeszcze kupisz polisę
Warto wiedzieć, że do przeszłości odeszły już czasy, kiedy skazani byliśmy na wizyty w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych, które traktowały klientów jak petentów. Dziś szanujące się firmy ubezpieczeniowe pozwalają na swobodny wybór miejsca oględzin. Niezależnie od tego, czy auto porusza się samodzielnie, czy też nie, mogą się one odbyć nie tylko w jednostce towarzystwa, lecz także w miejscu zamieszkania właściciela pojazdu, jak również w wybranym przez niego warsztacie naprawczym. Można też po prostu umówić się w konkretnym miejscu na konkretną godzinę.
Przed zakupem polisy warto więc wypytać agenta, jakie praktyki stosuje towarzystwo, w którym zamierzamy ubezpieczyć auto, albo – co może być nawet lepsze – porozmawiać ze znajomymi korzystającymi z usług różnych firm. Ważna jest nie tylko swoboda wyboru miejsca oględzin, lecz także czas oczekiwania na spotkanie z fachowcem od chwili powiadomienia o szkodzie. Z punktu widzenia klienta bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest możliwość konkretnego określenia terminu oględzin już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z przedstawicielem towarzystwa, czyli podczas zgłaszania szkody.

Przydatna dokumentacja
Warto wiedzieć, że staranność popłaca. Na wysokość odszkodowania wpływa również stan techniczny samochodu przed wypadkiem czy kolizją. Dla własnego dobra warto więc założyć teczkę, do której odkładać będziemy faktury za naprawy, przeglądy i części zamienne. Dokumentację tę należy koniecznie zabrać na oględziny. Jeśli np. potrafimy wykazać, że auto było regularnie serwisowane przy użyciu oryginalnych czy też markowych części, to ułatwimy pracę likwidatorowi szkody i zyskamy pewność, że zostanie ona wyceniona w satysfakcjonujący dla nas sposób. 

Jak zlikwidować szkodę – Lakiernik samochodowy

Close
Please support the site
By clicking any of these buttons you help our site to get better
Przejdź do paska narzędzi